На 7 май 2025 година стартира мобилността за сътрудничеството по Национална програма „Иновации в действие“, Модул – 2 „Популяризиране и мултиплициране на добри практики между училищата“ с участието на представители от партниращите училища по програмата – Професионална гимназия по селско стопанство „Сергей Румянцев" – гр. Луковит, Обединено училище „Гоце Делчев " – с. Смолево, общ. Якоруда, и Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии – гр. Шумен.
Иновативният екип на Професионална техническа гимназия „Симеон Велики“ – Велики Преслав, ръководен от директора на училището г-жа Христина Борисова, посрещна своите гости в напълно обновената и модернизирана учителска стая, в която гости и домакини имаха възможността да обменят идеи и впечатления, да дискутират по наболели въпроси, свързани с професионалното образование.
НП „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“ – ДЕН ВТОРИ
С цел споделяне на добри практики екипите от специалисти от партниращите ни по Национална програма „Иновации в действие“, Модул 2. училища – Професионална гимназия по селско стопанство "Сергей Румянцев" - гр. Луковит, ОбУ "Гоце Делчев" село Смолево – с. Смолево, общ. Якоруда, Професионална гимназия по селско стопанство и хранителни технологии - Шумен – гр. Шумен, заедно с придружаващите ги ученици през втория ден от своето посещение в нашата гимназия наблюдаваха интердисциплинарен урок с учениците от IX б иновативен клас на тема „Красотата и грехът в образа на Албена“. Специални гости бяха: Димитричка Пенева – старши експерт по математика в Регионално управление на образованието – гр. Шумен, Ваня Недева – адвокат, Марияна Калева – председател на Обществения съвет към ПТГ „Симеон Велики“, родители, ученици, приятели. Урокът съдържа елементи от три урочни дисциплини: български език и литература, право и философия. Приложени бяха два иновативни метода - драматизация и симулация (на съдебен процес).
След урока учениците от групата за занимания по интереси „Технологии в картинг спорта“ демонстрираха отлични технологичноуправленчески способности.
Програмата на мобилността продължи с посещение на Археологически музей Велики Преслав , в който емоционално, увлекателно и вдъхновяващо д-р Александър Горчев – директор на музея, представи явлението „Златен век", неразривно свързано с личността на цар Симеон и величието на нашия старопрестолен град.
Денят завърши в Етнографската „Карталова“ къща на по чаша айрян и парче вкусна баница. Гостите наблюдаваха пресъздаване на празника Гергьовден, на обичая Бабинден и елементи от традиционната българска сватба. Бяхме впечатлени от автентичното изпълнение на Женската фолклорна група „Болярка“ с художествен ръководител Венелин Борисов и Ансамбъл за изворен фолклор „Дядо Драгой“ – с. Драгоево, с ръководител Красимир Савов.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“, МОДУЛ 2.
На 9 май 2025 година като част от мобилност по НП „Иновации в действие” в нашата гимназия се осъществи бинарен урок на тема „Здравословното хранене. Храната – приятел или враг?“. Учениците, подкрепени от своите учители - г-жа Цветелина Дечева и г-жа Наталия Стоицова, използваха знанията си по биология и ЗО, както и по и английски език, за да представят възможността за дълъг и щастлив живот чрез здравословно хранене.
Програмата на мобилността продължи с интердисциплинарен STEM урок, съдържащ елементи от три урочни дисциплини: физика и астрономия, информационни технологии и УП Компютърни архитектури и операционни системи. Двамата преподаватели – инж. Мирослав Бончев и инж. Бистра Маринова, умело съчетаха класическото образование с модерните технологии. Разделени на групи, учениците използваха програмата „Stellarium“, за да наблюдават Марс и Луната. С помощта на езика С++ изчисляваха разстоянието до звезда, знаейки нейния паралакс. Попълваха таблици на Excel, като използваха абсолютни и относителни адреси. Една от най-вълнуващите части от урока беше създаването на 3D модел на планетата Марс с 3D принтер. Урокът завърши с дебат по въпроси, свързани с колонизирането на други планети.